SEKRET TWOJEJ KONKURENCJI

dodawarka do katalogów
Sprytne Katalogowanie

Pozycjonowanie

Sposobów na bycie w pierwszej dziesiątce wyników wyszukiwania najpopularniejszych wyszukiwarek jest kilka. Dwa najważniejsze z nich to linki sponsorowane i pozycjonowanie (Search Engine Optimalization - SEO, Web Positioning).

Linki sponsorowane w praktyce potrafią być kosztowne, przykladowo cena jednego kliknięcia na sponsorowany link kosztuje nie mniej niż 4 grosze. Początkowo wydaje się że to niewiele, jeśli jednak planujemy przyciągnąć w ten sposób na naszą stronę wielu odwiedzających, koszty zaczynają szybko rosnąć. Kilkaset złotych miesięcznie za promowanie w ten sposób sklepu internetowego czy niewielkiego serwisu jest standardem.
Warto więc rozważyć, czy nie bardziej opłaca się zadbać o to, by nasza strona samoczynnie pojawiała się wysoko w wynikach wyszukiwania. Działania, które mają to zapewnić nazywane są pozycjonowaniem.

Pozycjonowanie stron to działania zmierzające do wypromowania danego serwisu internetowego na jak najwyższe pozycje w wynikach wyszukiwania wyszukiwarek internetowych dla wybranych wyrażeń kluczowych.

Pozycjonowanie stron rozpoczęło się wraz z rozwojem pierwszych wyszukiwarek internetowych. Webmasterzy dążyli do tego, aby ich strona pojawiła się jako pierwsza w wynikach wyszukiwania dla danego zapytania. Początkowo nie było to trudne, gdyż wyniki w wyszukiwarkach opierały się na analizie słów kluczowych podanych przez autora w nagłówku strony. Później, między innymi ze względu na łatwą manipulację słowami kluczowymi, wyszukiwarki zaczęły je ignorować, odwołując się bezpośrednio do treści strony.

Ewolucja wyszukiwarek wywołała ewolucję pozycjonowania, przechodzącego przez wszelkie algorytmy binarne i wektorową analizę treści strony. Dopiero wyszukiwarki oparte na analizie topologii sieci, zliczające linki (takie jak Google), podniosły poziom trudności pozycjonowania stron. Zaawansowane algorytmy analizy topologii sieci wielu osobom wydawały się odporne na wszelkiego rodzaju próby manipulacji/modyfikacji SERP, jednak zjawisko Google Bomb, polegające na masowym dodawaniu na stronach linku ze wskazanym przez pomysłodawcę anchor-textem, pokazało drogę do łatwego modyfikowania indeksu.

Pierwsze powszechnie znane "polskie" Google Bomb pojawiło się na przełomie 2003 i 2004 roku, i polegało na linkowaniu ze słowem kluczowym kretyn adresu do sejmowej strony internetowej polskiego posła Samoobrony Rzeczypospolitej Polskiej - Andrzeja Leppera, co w efekcie dało pojawianie się wspomnianej strony na czołowych miejscach w wynikach wyszukiwania w Google dla hasła "kretyn" (zwykle jako pierwszy wynik). Akcja ta zyskała wielu naśladowców i podobne zjawiska możnabyło zaobserwować dla innych słów i wyrażeń, np. "ptasia grypa", "złodzieje", "siedziba szatana", czy też "oszuści".

Kontrowersje w pozycjonowaniu stron wynikają ze sposobów zdobywania linków prowadzących do stron oraz z nieetycznych technik stosowanych w pozycjonowaniu. Działania niezgodne z zaleceniami dla webmasterów przyjęło się nazywać spamem w wyszukiwarkach. Spam w wyszukiwarkach jest traktowany podobnie jak spam pocztowy, czyli elektroniczne wiadomości masowo rozsyłane do osób, które ich nie oczekują. W wyszukiwarkach stworzono specjalne strony na których można zgłaszać serwisy, które stosują nieetyczne metody pozycjonowania.

W związku z ogromnym zainteresowaniem pozycją danej strony w wyszukiwarce zaczęto stosować różnorodne metody pozycjonowania m.in. takie, których nie akceptują twórcy wyszukiwarek lub nie są zgodne z zaleceniami dla tworzących strony gdyż "zaśmiecają" wyniki wyszukiwania. Te metody zaczęto nazywać nieetycznymi. Są to na przykład:

 • duże nagromadzenie słów kluczowych
 • słowa kluczowe niezgodne z treścią
 • ukrywanie słów kluczowych, np. użycie tekstu w kolorze tła, umieszczenie na niewidocznym elemencie lub w miejscu zwykle nie oglądanym przez użytkownika.
 • cloaking (ang. cloak - płaszcz) - serwowanie robotom wyszukiwarek (rozpoznawanych np. po adresach lub tzw. User agent) specjalnie spreparowanej wersji strony.

Wykrycie stosowania takich technik może jednak przynieść odwrotny skutek - całkowitą eliminację strony z wyników wyszukiwania.

Należy wspomnieć, że wiele metod ułatwiających użytkownikom poruszanie się po stronie i odnajdowanie informacji może przyczynić się do poprawy wyników w wyszukiwarkach. Niektóre przykłady to:

 • wymiana linków i banerów ze stronami o podobnej tematyce, umieszczanie stron w katalogach stron
 • rezygnacja z nawigacji uzależnionej od dodatkowych technologii, np. Javascriptu lub Flasha lub ramek, poprawa możliwości poruszania się po stronie, użycie mapy strony
 • usunięcie błędów (np. składniowych) z kodu strony
 • optymalizacja kodu strony, usunięcie nadmiarowych znaczników HTML
 • dobre opisanie elementów strony, np. tytułu strony lub treści alternatywnej dla grafiki,
 • czytelne opisywanie odnośników (unikanie opisów typu "tutaj" albo "kliknij" na korzyść lepiej opisujących zawartość strony do której prowadzą)
 • stosowanie "przyjaznych" adresów (np. http://domena.com/sklep/drukarki/laserowe/ zamiast http://domena.com/index.php?page=236&id=32)
 • wyróżnianie ważniejszych słów (np. pogrubienie, podkreślenie), stosowanie nagłówków

W odróżnieniu od nieuczciwych metod pozycjonowania, tutaj można być pewnym, że te metody będą zawsze akceptowane przez wyszukiwarki, a ich stosowanie nie spowoduje eliminacji strony z wyników wyszukiwania.

Na rynku istnieje wiele firm świadczących usługi pozycjonowania a koszt usługi ustalany jest indywidulanie i zależny jest od wielu czynników, np. od konkurencji na dane słowo kluczowe. Cena może się wahać od kilkuset złotych do nawet kilkudziesięciu tysięcy, dodatkowo jeśli chcemy, aby firma opiekowałą się naszą stroną, tak aby nie straciła ona uzyskanej pozycji, to należy liczyć się z kolejnym - comiesięcznym wydatkiem.

Jak widać koszty pozycjonowania strony przez profesjonalistów są dosyć wysokie, dlatego warto zastanowić się czy nie warto wypozycjonować strony samemu, gdyż wbrew pozorom nie jest to takie trudne.

Katalogowanie

Aby wysoko wypozycjonować stronę należy zadbać o to aby jak najwięcej innych stron internetowych zawierało link do pozycjonowanej strony, ponieważ to jak wysoko pojawia się dana witryna w wynikach wyszukiwania Google'a, zależy w dużym stopniu od liczby i jakości linków do niej prowadzących. Google interpretuje link ze strony A do strony B jako głos strony A na stronę B.

Warto więc dodawać adres strony do katalogów serwisów internetowych - proces ten nazywany jest katalogowaniem. Dodawanie stron do katalogów wiąże się z wypełnianiem formularza zgłoszeniowego w każdym z katalogów, dlatego ręczne katalogowanie to proces żmudny i długotrwały. Można ułatwić sobie to zadanie na dwa sposoby:

 • korzystając z multirejestratorów, czyli specjalnych stron, które specjalnym skryptem dodają adres do setek katalogów. Jednak wielu specjalistów odradza tę metodę twierdząc, że jest ona mało skuteczna ponieważ skrypt często dodaje stronę do niewłaściwej kategorii (co skutkuje odrzuceniem wpisu przez moderatora katalogu oraz banem na stronę), nie radzi sobie z dodawaniem do katalogów wymagająych logowania czy też wpisania kodu z obrazka. Ponadto strona automatycznie katalogująca dodaje strony tylko do katalogów zbudowanych o konkretny skrypt pomijając tym samym pozostałe katalogi.
 • quasi-automatyczne katalogowanie, w którym formularz zgłoszeniowy wypełniany jest przez program automatycznie, wymaga jednak wyboru przez użytkownika kategorii do której ma być dodana strona.

Wykorzystano fragmenty z Wikipedii

Menu

Aktualna wersja

program:
- 2.606

baza katalogów:
- 2017 12 12

Oferta specjalna

Nasz pomysł na katalogowanie stron okazał się na tyle trafny, że w internecie pojawiły się podróbki naszego programu (o mniejszej funkcjonalności).

W ramach akcji "Oryginał w cenie naśladownictwa" oferujemy program w cenie 99zł (zamiast 149zł).

Chcąc skorzystać z okazji, wystarczy w formularzu zamówienia, w polu "kod promocyjny" wpisać słowo katalogowanie - system automatycznie naliczy odpowiedni rabat.

Czas trwania oferty